Tesztek : Honda CRF25O R - Az uralható erő |
Honda CRF25O R - Az uralható erő
Hírrforrásból szerkesztve reklám felirattal a Kawa 2007.03.09. 12:04
A külcsíny nem, a belbecs viszont annál többet változott 2007-re. Benzso a bugyi krosszpályán faggatta a vörös ördögöt.
Ismét belekezdtem az alapozó edzésekbe, hogy a szezonban jobban bírjam a megmérettetéseket. Ha egyáltalán lesz még olyan… Idei első tesztemre a Honda Hungary-től hoztam el két tesztmotort, a 250-est és a 450-es CRF-et. Mivel a 450-est már teszteltük, a nagyobb hangsúlyt most a kisebbre fektettem.
Szabó Bregyó tart edzéseket a gyorsasági versenyzőknek minden télen, így most is. Több helyszínen vannak ezek az edzések, ezek közül az egyik a Bugyiban lévő homokos krosszpálya. Itt egy nagy ugratóktól mentes változó talajminőségű pályát sikerült kialakítani. A gyorsaságizók közül, minden hétvégén ott van Kispataki Viktor, Németh Balázs, Adorján Tamás (Full-Gas Team), Juhász Tamás és Dávid (Yamaha), Vida Tibor (Kawasaki), és a legújabb tehetség Sebestyén Peti. Hondát most én képviseltem ezzel a két motorral.
|
Ikrek: A két motort szinte csak a kipufogójuról lehet megkülönbeztetni. A krosszgépek között először a Honda alkalmazta a dupla tompítójú megoldást (CRF 250) |
| | |
A gyorsaságizók élmezőnye tehát itt volt. Ők olyanok, mintha a hobbisták lennének ebben a szakágban, a profi krosszozókhoz képest. De nekik az aszfalton kell bizonyítani elsősorban, ez csak az arra való felkészülést segíti. De ahogy Kispataki Viktort elnéztem, itt is elég jól megállja a helyét. Ő volt a leggyorsabb közülünk.
Visszatérve a motorokra, bemelegítés következett. A 450-es kb. harmadik rúgásra életre kelt, a 250-est egy kicsit többet kellett bíztatni, hogy beinduljon. Tankolás után egy lassú pályabejárás következett, ahol megismerkedünk a pálya „nevezetességeivel”. Volt ebben minden, mély homoktól kezdve a kemény földig. Ideális egy teszthez.
|
Németh Balázs - aki idén a superstock VB-n indul majd - szintén a 450-es nyomatékát dicsérte a legtöbbet |
| | |
A kis 250-essel élmény volt menni mindenhol. A nagyobb Honda viszont a mély homokban brillírozott alattam igazán. Ott a hatalmas nyomatékával úgy jött ki a homokból, mint amikor a tengeralattjáró a felszínre tör. Szinte kirobbant onnan.Viszont ez az előnye könnyen a hátrányává is válhat. Nagyon komoly fizikum kell a 450-es uralásához. Ez rögtön ki is derült, ahogy a kuplungkart sokszor behúztam menet közben. Rettenetesen elfáradtam. Ez van. Majd legközelebb már jobban fog menni. 3, majd 5 körös futamok követték egymást, amiken a kisebbik CRF-fel mentem. A 450-est azért hoztam el, hogy közvetlen legyen az összehasonlítás hobbi célú felhasználásra.
|
Juhász Dávid is kipróbálta a kis CRF-et, aki a 125-ös kétütemű motorja után, el volt ájulva ettől a négyüteműtől, hogy milyen jól kezelhető |
| | |
Ennyi kör után csak jót tudok mondani erről a kisebb CRF-ről. A tavalyi modellhez képest külsejében szinte semmit sem változott az új modell, ám a belsejében annál több a módosítás. Az új vezérműtengelytől megnőtt a 8000-es fordulatszám fölötti teljesítmény, a karterben új hűtőjáratok segítik a jobb hűtést, újra hangolták a kipufogót és akkor már a karburátort sem hagyták érinte tlenül. Az elektronikával megemelték a legnagyobb fordulatszámot 13370-re. Az újításokról bővebben a Motomix 2007 februári számában olvashattok.
Külső: az szinte mindenben megegyezik az előző modellel. Kicsit furcsa volt, hogy a benzincsap rendesen a baloldalra került, de befelé volt fordítva, így csak a jobb oldalról lehetett elolvasni, hogy éppen milyen állásban is található. Ezt meg lehet szokni, csak addig furcsa, amíg összebarátkozunk a motorral.
Motor/váltó: a 249 köbcentis négyütemű egyhengeres motor, hihetetlen egyenletességgel adja le a benne rejlő erőt. Semmi lyuk nem található benne, csak tol, és egyből kéri a következő fokozatot. Nagyon gyorsan leforgatja a váltó fokozatait. Ezekből a fokozatokból öt található a blokkban, de itt ezen a pályán az 5. már nagyon gyorsnak számított. Nem is sokszor tudtam felkapcsolni az utolsó fokozatba.
Mindig ámulok a váltó működésén a krosszmotoroknál. Nagyon precízen működik ezen a motoron is. A vastag krosszcsizmában is nagyon finoman lehetett kapcsolgatni. A dupla kipufogóval, (amit az ülés alatt osztanak ketté) érték el hogy a nyomatéki görbe még magasabbra kanyarodjon.
Váz/futómű: az alumínium hídváz nagyon könnyed irányíthatóságot tesz lehetővé a 47mm-es fordított első villával. Ennek a villának 315 mm a rugóútja és 16 fokozatban állítható a csillapítása. A hátsó gátló előfeszítése 13, míg a csillapítása 17 fokozatban állítható és rugóútja megközelíti az elsőét 313mm.
Ügyelni kell a lánc feszességére, mert ha túl laza, akkor a váz belső oldalához hozzáér, és ez se a váznak se a láncnak nem jó.
Fék: ez az egyik hasznos újítás idénre. Sokkal hatásosabb lett az első fék, végre meg is lehet vele állni, ha szükség van rá.
Összegzés: hobbi célra mindenféleképpen sokkal jobb választás, mint a nagy testvér. Nyomatékos, ugyanakkor jól kezelhető, keveset fogyaszt, úgyhogy egy hosszabb endúrós terepre is el lehet vele menni, de a pályán él igazán.
Berik krossz cucc: www.superzone.hu Oakley szemüveg: www.mofo.hu
A BERIK csizma is tesztelésre került, amikor Balázs átment a lábamon egy esés után. Nem lett semmi bajom, még jó, hogy rajtam volt.
Műszaki adatok |
Max teljesítmény: 43 lóerő 10500-as forulatnál Max Nyomaték: 29,3 Nm Tengelytáv: 1479 mm Ülésmagasság: 965 mm Száraz tömeg: 93 kg Tank: 7,3 l Ár: 1640000 Ft
|
|